Noord-Kameroen Moeder met kinderen
22-10-2019 | Kameroen

Humanitaire ramp in Kameroen: ruim een miljoen mensen ontheemd of op de vlucht voor geweld

In Kameroen voltrekt zich een humanitaire crisis. Door aanhoudend geweld tussen gewapende groepen, waaronder Boko Haram, en het leger telt het West-Afrikaanse land in korte tijd al 1,2 miljoen ontheemden en vluchtelingen. Directeur Tineke Ceelen zag onlangs hoe mensen gebukt gaan onder het geweld, voedseltekorten en het gebrek aan goede zorg en bescherming.

“Mijn bezoek startte in het noorden van het land. Zestien jaar geleden woonden we hier, mijn peuterdochter en ik. Het waren drie onbevangen, gelukkige jaren. Maar tijden zijn veranderd”, vertelt Tineke Ceelen. “Het keerpunt was drie jaar geleden: vanuit Nigeria sloeg toen het geweld over door Boko Haram. Sindsdien zijn honderdduizenden mensen vanuit Nigeria en het grensgebied in Kameroen op de vlucht geslagen voor deze aan de Islamitische Staat verbonden terreurbeweging.”

Op de vlucht voor Boko Haram

“In Noord-Kameroen bezochten we het afgelegen vluchtelingenkamp Minawao. Vlakbij de ingang ontmoette ik een groep vrouwen met hun kinderen. Ze hadden geen identiteitspapieren en konden daardoor niet bewijzen dat ze uit Nigeria kwamen. En dus mochten ze niet het kamp in. De vrouwen vertelden me dat hun mannen zijn vermoord, of dat ze elkaar uit het oog zijn verloren toen ze midden in de nacht op de vlucht sloegen omdat Boko Haram hun huizen in brand zette. Ze hebben niets, letterlijk niets.”

De twee broers en moeder van Ajani (29) werden door Boko Haram ontvoerd

Ajani (29 jaar): "Samen met mijn vrouw en 6 kinderen woonde ik niet lang geleden nog in ons dorp Mouldougoua in het Noorden van Kameroen. Maar in 2016 viel Boko Haram ons dorp onverwachts binnen. Tijdens de gewelddadige aanval, ben ik mijn moeder en twee oudere broers kwijtgeraakt. Zij zijn alle drie ontvoerd door Boko Haram. Ik kon tijdig ontsnappen. Ik ben de rivier overgestoken en uiteindelijk in Mozogo [Noord-Kameroen] beland. We zijn door Boko Haram alles kwijtgeraakt. Ze hebben ons vee, alles wat stond in onze huizen, en motoren uit het dorp meegenomen. Van mijn moeder en broers heb ik niets meer gehoord."

Ik wacht nog elke dag op nieuws van mijn moeder en mijn broers. Tot op vandaag heb ik niets meer van hen vernomen.

- Ajani (29)

Ajani (29) leeft nog steeds in angst, het is onzeker of zijn familie nog leeft. 

Wat doet Stichting Vluchteling in Extreme North?

Wij helpen vluchtelingen in het gebied, o.a. met:

 • het verbeteren van waterpunten;
 • sanitaire voorzieningen;
 • voorlichting over goede hygiëne;
 • bescherming en psychosociale hulp voor de meest kwetsbare mensen;
 • vakopleiding voor jongeren;
 • opzetten van inkomens-genererende activiteiten voor gezinnen.

Directeur Tineke Ceelen vertelt over de crisis in de provincie Extreme North

Onafhankelijkheidsstrijd

De crisis in het noorden is slechts één van de crises die momenteel gaande zijn in het land. Naast vluchtelingen uit Nigeria en de Centraal Afrikaanse Republiek gaat ook de bevolking van onder andere de provincies Noordwest en Zuidwest gebukt onder interne conflicten. Veel mensen zijn op de vlucht geslagen voor het geweld van het leger van Kameroen en gewapende groepen die een onafhankelijkheidsstrijd voeren. Dit maakt het dagelijks leven in de steden en dorpen heel onveilig. Ook zijn veel mensen hun huis kwijtgeraakt omdat hele dorpen in het oorlogsgeweld zijn uitgebrand.

Wat doet Stichting Vluchteling in Noordwest- en Zuidwest-Kameroen?

Wij helpen vluchtelingen in het gebied, o.a. met:

 • dignitykits voor vrouwen. Pakketten bestaande uit een emmer met een handdoek, maandverband, ondergoed, zeep en een zaklamp;
 • tegoedbonnen waarmee mensen bij lokale winkels onder andere eieren rijst, olie, suiker en groenten kunnen kopen. Maar ook shampoo, zeep en tandpasta;
 • het opzetten en herstellen van drinkwaterpunten, nooddouches en latrines;
 • psychosociale hulp voor slachtoffers van seksueel geweld.

Ja, ik help mee!

Geef meer dan je medelijden

 • ?

  Draag bij aan de kosten voor medicijnen en medische hulp voor een heel gezin.

  10,00
 • ?

  Draag bij aan voedselbonnen waarmee een gezin 3 maanden lang maïs, rijst, bonen, olie, suiker, tarwemeel en pasta kan kopen.

  25,00
 • ?

  Draag bij aan o.a. voorlichting en bewustwording over hygiëne, het aanleggen van wc’s en douches, en de distributie van basisbenodigdheden zoals zeep, emmers en tandpasta.

  45,00
 • ?

  Draag bij aan traumabegeleiding voor vluchtelingen die te maken hebben gehad met fysiek of mentaal geweld.

  60,00
 • ?

  Draag bij aan financiële ondersteuning. Hiermee stel je een vluchteling in staat om zelf te bepalen waar het geld het hardst nodig is. Wellicht voor een tent of als bijdrage voor de huur van een kamer.

  100,00
 • ?

  Draag bij aan de aanleg van een waterput. Met een waterput kunnen we ongeveer 10 gezinnen met in totaal 50 personen voorzien van schoon drinkwater.

  300,00

Tineke Ceelen vertelt over de crisis in Noordwest- en Zuidwest-Kameroen

Bekijk dit indrukwekkende beeldverslag van ons bezoek aan Kameroen.

Lees hier de reisdagboekjes van Tineke's bezoek aan Kameroen.

Reisverslag 6 Kameroen: ‘Iedereen huilt, ik krijg nauwelijks lucht’
18-10-2019
Reisverslag 6 Kameroen: ‘Iedereen huilt, ik krijg nauwelijks lucht’
Reisverslag 5 Kameroen: “Op de vlucht voor geweld bevalt Violet in het bos”
17-10-2019
Reisverslag 5 Kameroen: “Op de vlucht voor geweld bevalt Violet in het bos”
Reisverslag 4 Kameroen: “In het zuidwesten heerst een felle onafhankelijkheidsstrijd”
15-10-2019
Reisverslag 4 Kameroen: “In het zuidwesten heerst een felle onafhankelijkheidsstrijd”
Reisverslag 3 Kameroen: “In het verwoeste Amchide heerst honger en angst”
14-10-2019
Reisverslag 3 Kameroen: “In het verwoeste Amchide heerst honger en angst”
Reisverslag 2 Kameroen: “Boko Haram lokt jongeren met opwindende beloftes”
11-10-2019
Reisverslag 2 Kameroen: “Boko Haram lokt jongeren met opwindende beloftes”
Reisverslag Kameroen: “Een peuter kauwt op een slipper als bijtring”
10-10-2019
Reisverslag Kameroen: “Een peuter kauwt op een slipper als bijtring”